Jaké jezy vás čekají

28. 3. 2022

Jezy jsou kořením vodácké plavby. Je to hned dvojí test, odvahy a soudnosti. Bez odvahy se na něj nepustíte a bez soudnosti zase můžete velmi rychle doplout. Pro sjíždění jezů platí několik prostých, avšak stěžejních pravidel. Předně na jez najíždějte zpříma, tedy nikoli šejdrem, křivě, šikmo atp. Dodržujte bezpečné rozestupy, to už znáte z posledních let dostatečně dobře. Když už se cvaknete, zachovejte duchapřítomnost a pamatujte, že jste se ve vodě neocitli jen vy, ale také všechny vaše věci a plavou si kam chtějí. A nakonec vždycky zvažte, do kterého jezu se pustit, protože jak se jednou rozjedete, už není cesty zpět.

 1. jez U Bílého mlýna – Sjíždějte propustí vlevo. U tohoto jezu očekávejte velký skok, kde při nižší hladině vody je u kánoe pravděpodobný mírný náraz špičkou lodi na dno. To ale plastovým lodím nevadí, takže můžete být v klidu. Při vyšší hladině se tvoří pod jezem velká vlna. Přenášet můžete po levém břehu.
 2. jez Herbertov – Sjíždějte propustí vpravo. Po pravé straně od propusti je náhon, do kterého vás to může táhnout a při vysokém stavu vody se pod jezem může tvořit nebezpečný válec. Sjíždí se po dřevěné plošině, která může  být pro velký raft poměrně úzká, ale vejde se. Přenášet můžete po pravé straně propusti.
 3. jez Rožmberk – Sjíždějte propustí vpravo. Jde o náročnější jez pro zkušené vodáky, ale pro rafty je bezpečný. Pokud je vysoká hladina vody v korytu, tvoří se tu válec, který může být obzvlášť pro menší plavidla nebezpečný. Přenášet můžete po pravém břehu.
 4. jez Pečkovský mlýn – Sjíždějte pravým dlouhým mírným retardérem. Sjezd je jednoduchý. Přenášet můžete po pravém břehu.
 5. jez U Papouščí skály – Sjíždějte propustí vpravo. Jde o jednoduchý jez, který v roce 2020 prošel rekonstrukcí. Přenášet můžete po pravém břehu.
 6. jez Rechle – Sjíždějte propustí vpravo. Krátká dřevěná plošinka, při nízké hladině vody může zejména u kánoí pod jezem dojít k malému nárazu do zadní části lodi. Přenášet můžete po pravém břehu.
 7. jez U Liry – Sjíždějte propustí vlevo. Jez je široký s velkou vlnou a přenášet ho můžete po pravém břehu. Jedná se o nejtěžší krumlovský jez.
 8. jez Mrázkův mlýn – Sjíždějte úzkou propustí vlevo. Nezkušený vodák na kánoi se pod jezem často cvakne, protože proudy pod jezem mohou táhnout špičku lodi zpět, proto je dobré jez projet rychle. V žádném případě nesjíždějte jez po koruně, protože se pod ní může tvořit nebezpečný válec. Přenášet můžete po levém břehu.
 9. jez U Jelení lávky – Sjíždějte propustí vlevo. V sezóně se můžou nad jezem tvořit „kolony“, jde ovšem o jednoduchý jez s kartáči, které slouží také jako rybí přechod. Při nízké hladině vody je možné, že se raft zasekne a budete mu muset trochu pomoct. Přenášet můžete po levém břehu.
 10. jez Zlatá Koruna – Sjíždějte propustí vpravo a pod jezem očekávejte větší vlnu. Pro raft je jez jednoduchý, ovšem v kánoi se připravte na to, že háček nezůstane v suchu. Je tu reálná možnost, že kánoe pod jezem nabere hodně vody a bude nestabilní, proto je dobré po pravé straně pod jezem zastavit a vodu vylít, případně použít houbu. Přenášet můžete po pravém břehu.
 11. jez U Rybů – Jez je rozbořený a vyčištěný od kamenů. Zůstala z něj vlastně jen hezká peřej. Projíždějte vlevo největší peřejí. Přenášet můžete po levém břehu.
 12. jez Zátkův Mlýn – Nesjízdný jez! Nedoporučuje se ani přetahovat lodě přes korunu. Tvoří se zde nebezpečný vodní válec. Přenášet můžete po levém břehu.

 

Související příspěvky