Co vše si sbalit na vodu?

5. 6. 2023

Ten pocit, když víte, že jste něco zapomněli, ale nevíte co, jistě dobře znáte. Aby se vám to nestalo, až pojedete s námi na vodu, sepsali jsme pro vás pár tipů. Řekneme si, co nesmíte zapomenout, ale také to, co se nevyplatí si s sebou brát vůbec.

Myslete při balení i na hmotnost

To, že se to do barelu nasouká určitě neznamená, že je to ideální. Čím těžší barel budete mít, tím lehčeji se vám také potopí. To znamená, že se bude i hůře lovit z řeky. Nemluvě o tom, že to co si zabalíte, si také v lodi celou trasu povezete, pokud nevyužijete svoz bagáže.

Začněte klasickými nezbytnostmi

Myslíme tím doklady, telefon a peníze. Pokud se chystáte na jednodenní plavbu, i tak se budete chtít stavit třeba na pivko. I když se většinou dá platit kartou, pořád existují výjimky. Jestliže jedete na více dní, určitě se vám budou hodit drobné do kempů. O bezpečnosti jsme se na našem lodním deníku už bavili, a tak určitě víte, že kartička pojištěnce by se měla nosit všude s sebou.

Kempařské vybavení pro vícedenní plavby

Pokud nejste zastáncem spaní pod širákem, další vhodnou cestou je stan. Opět záleží na počasí, ale nejlepší bude, když zvolíte stan dvouplášťový, a hlavně co nejmenší. Další možnou variantou je hamaka. Tu ale buď nesnášíte, nebo milujete. Dále pak přichází na řadu karimatka a spacák – to je must have. Tyto věci dejte pro jistotu do igelitu a naspod barelu. V mokrém spacáku by se vám totiž nespalo dobře. A pokud se celou noc nechcete škrábat jako diví, nezapomeňte repelent

Technické věci jsou také potřeba

Baterku máme sice všichni v telefonu, ale vybavit se čelovkou nemusí být na škodu. Multitool není vyloženě nezbytnost, ale nikdy nevíte, kdy se může hodit. Pokud ho nevlastníte, zkuste ho zaměnit za obyčejný švýcarský nožík. A jestliže jste zapálení polní kuchaři, nezapomeňte si doma plynový vařič spolu s cestovním příborem a klasickým ešusem. No a praktický může být i provaz či provázek. Využijete ho v případě, že utopíte všechno oblečení a budete ho potřebovat usušit. Pomůže vám ale i třeba při přetahování lodě přes nesjízdný jez.

I když denně neužíváte nějaké léky, rozhodně neuškodí založit si cestovní lékárničku. Přidejte do ní určitě obyčejný paralen, něco proti zažívacím potížím, něco na bolest, voděodolné náplasti a nějaká obinadla. Hodit se bude i pinzeta na klíšťata, dezinfekce a vatové tampony.

Jak vyzrát na oblečení? 

Zvolte vhodnou obuv. Nejlepší jsou boty s plnou špičkou a z materiálu, jako je například neopren. Prostě nepromokavé nebo vhodné do vody. Nejideálnější jsou boty dedikované přímo do vody. Hlavně ať vám sedí a podrážka není příliš kluzká. Vezměte si dva páry – jeden do raftu a druhý na souš.

Nemávněte rukou nad pokrývkou hlavy, před sluncem se na řece jen tak neschováte. S úpalem se plavit nikdo nechce! Proti slunci budou užitečné i sluneční brýle. Jelikož budete na vodě, pravděpodobně poplujete v plavkách. Na ně se bude hodit jeden outfit s krátkým rukávem a krátkými nohavicemi. Na chladnější večery si sbalte triko s dlouhým rukávem a pro ty zimomřivé se neztratí ani kalhoty s dlouhými nohavicemi. Materiál volte spíše syntetický, lépe vám uschne. Místo svetru berte mikinu a neprohloupíte ani s nepromokavou bundou či skladnou pláštěnkou, i když bude předpověď počasí bez jediného mráčku. 

Do hygienické taštičky si zabalte:  

  • Kartáček na zuby, 
  • pastu, 
  • mýdla a šampon, 
  • opalovací krém,
  • ručník,
  • toaletní papír.

Jídlo a pitný režim

Znovu použitelnou láhve a svačinky, které budete moct mít v lodi neustále po ruce. Při sjíždění řeky si doplňte energii například ovocem, rýžovými chlebíčky, proteinovou tyčinkou, celozrnným pečivem nebo zeleninou. Pokud jste raději na tradiční české řešení svačin, vezměte si například rohlík s paštikou nebo si klasicky připravte řízky. Většinou ale po cestě potkáte různé zastávky, kde si jídlo budete moci koupit. Ale 100% na to nespoléhejte, ne všude jich je dostatek. 

A co si na vodu nebalit?

Notebooky nechte doma, stejně tak fény či žehličky na vlasy. Není potřeba si brát více než dva páry bot. Z batohu také vyřaďte objemné kusy oblečení, které jsou extrémně savé. Nebalte si oblečení do zbytečně velkých krosen či do kufrů. Pokud nechcete využít barel, pořiďte si nepromokavý lodní vak.

Rady na závěr

Ne každá elektronika přežije vodní koupel, proto se zamyslete, jestli si na ni raději nepořídit vodotěsné obaly. Svoje zavazadla si šikovně uvažte k lodi. Pokud chcete předejít vlhkému oblečení kvůli nedostatečnému těsnění barelu, sbalte si věci navíc do igelitu či do vodáckých pytlů.

Mezi nezbytnosti vodáka patří i detailní mapa s označenými nebezpečnými místy či jinými informacemi. Zarezervujte si výlet od nás – Dvou pádel, a my vám poskytneme veškeré tipy na konkrétní trasu. Podívejte se na náš lodní deník, kde se dozvíte, co vše za vás zařídíme. A hlavně, nezapomeňte si to užít. Teď už vám zbývají jen Dvě pádla, a jedeš!

Související příspěvky