Na vodu s domácím mazlíčkem: Ano nebo ne?

30. 6. 2023

Ahoooj!

Jak jsme si už několikrát řekli, vodáctví je taková společenská aktivita. A v tomto článku se podíváme na to, zda je vhodné tyto zážitky sdílet i se svými mazlíčky. Oni totiž rozhodně nechtějí zůstat doma bez vaší přítomnosti. Obzvlášť, když se jedná o pejsky. Mnozí z nás své čtyřnohé kamarády berou jako součást rodiny, což velmi schvalujeme. Pojďme proto společně zvážit, co bude lepší pro vás i pro něj. Pokud si tedy nevíte rady, zda by si to s vámi užil a jestli je vůbec bezpečné ho vzít s sebou na palubu, čtěte dál.

Pes vodákem

Pes a voda, to je buď láska na první pohled nebo největší nepřítel. Některý se v ní cítí jako doma a některý před ní utíká, i když zaléváte kytky. Jak je na tom ten váš? Pokud váš pes totiž není zdatný plavec, vodácká expedice by tak mohla být trápením pro něj i celou posádku.

Dalším aspektem se psí socializovanost. Na řece ani v kempu nikdy nebudete sami. Musíte brát ohled na jiné lidi i na jiné vodácké pejsky. Jestliže je váš mazlíček vůči jiným psům nepřátelský, není moc dobrý nápad brát ho s sebou. 

Jak postupovat, když se rozhodnete psa vzít s sebou? 

Dalším krokem pro vás bude zjistit, zda si váš pes bude schopný zvyknout na prostředí raftu či kánoe. Ani žádné učené zvíře z nebe nespadlo a pravděpodobně si to budete muset i předem nacvičit. Pes si musí zvyknout na houpání lodi a musíte mu ukázat, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Možná se bude chtít vrátit na břeh, aby získal pevnou půdu pod nohama. Nebraňte mu a buďte trpěliví. Jakmile si na loď zvykne, můžete postupovat dál.

Třetí krok: Naučit psa, aby po lodi nelítal jako neřízená střela. Jeden jeho rychlejší pohyb ze strany na stranu by vám mohl bohatě stačit k tomu, abyste se všichni vykoupali. Samozřejmě pokud se nebavíme o čivavách. Zkrátka ho na palubě naučte v klidu sedět či ležet. Dno lodi bývá dosti nepříjemné a chladné. Sbalte proto něco, na čem pejsek bude moc ležet. Poslouží vám například i starší přehnutá karimatka.

Jak můžete zařídit psovi na lodi větší bezpečí?

I pro pejsky na trhu existují záchranné vesty. Avšak ne každý je ochoten ji na sobě mít. Za žádnou cenu psa neoblékejte do vest určených pro lidi. Anatomicky jim nesedí a akorát by ho omezovala v pohybu. Jezy s nimi raději nesplouvejte, obzvlášť poprvé, když nevíte, jak budou reagovat. Vyberte si pro začátek klidnější vody a nejděte do všeho po hlavě. Myslete také na možné přehřátí. Vydejte se na vodu v období, kdy nebudou vládnout šílené pařáky.

Co pejskovi s sebou vzít?

Zabalte i pro svého čtyřnožce balenou vodu. Ne každému psovi bude vyhovovat pít celý den vodu z řeky. Nezapomeňte na krmivo a přibalte i nějaký pamlsek. Podívejte se po různých vychytávkách, existují skládací misky i nádoby na vodu, které vám ušetří nějaké místo ve vašem barelu. Obojek a vodítko jsou samozřejmostí, a ani náhubkem při návštěvě kempu nic nezkazíte, nutností však ve většině případů není.

Rady na závěr

Spousta vodáků si výlety se svými psy chválí. Ano, na jednu stranu je to starost navíc. Musíte dělat více zastávek, aby se proběhl a vykonal svou potřebu. Ale je to ve skutečnosti malá daň oproti zážitku, který si spolu vytvoříte. Každý pejsek je jiný, sami musíte vědět, zda je jeho povaha vhodná pro vodní sporty. Pokud však ano, nebudete litovat. 

Může být i kočka vodákem?

Pro většinu koček by tato zkušenost byla spíše obrovským traumatem. V tomto případě by se tedy spíše vyplatilo investovat do spolehlivé zvířecí chůvy či zvířecího hotelu. Avšak existují lidé, kteří si svou kočku naučili i na adrenalinové sporty. Určitě víte, že existují speciální kočičí batohy a majitelé s nimi tak chodí na procházky. Úplně nereálné to tedy není. Sami musíte vědět, co má váš mazlíček rád a kde má své hranice. Pečlivě zvažte schopnosti jejich i vaše a jednejte tak, aby zážitek byl pozitivní pro obě strany! 

Pokud nevíte, jaká trasa by byla ideální a klidná pro vaši první vodu s pejskem či jiným mazlíčkem, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme, který z našich výletů se pro tuto příležitost hodí nejvíce.

Související příspěvky